Czy instalacja gazowa podwyższa wartość samochodu?

Wielu kierowców lubi zmieniać swoje samochody na inne co 2-3 lata. Zaletą takiej taktyki – w przypadku aut używanych – jest niska utrata wartości i możliwość jazdy w miarę „świeżym” samochodem przez cały czas. Wymieniając auto często nie odczuwamy tak dotkliwie jego starzenia. Często wymieniając auta sięgamy po samochody, różnych dziwnych typów jak np. pick-upy, duże SUV-y czy potężne limuzyny. W takich samochodach montaż instalacji gazowej jest opłacalny ze względu na duże zużycie paliwa. W jak wpływa na wartość pojazdu?

Kiedy LPG zmniejsza wartość samochodu?

Montaż instalacji gazowej w samochodach, które ze swojej natury mało palą raczej zmniejsza a nie zwiększa ich wartości. Mowa tu o małych autach miejskich klasy A i B oraz samochodach kompaktowych z niewielkimi silnikami. Zazwyczaj jeśli ktoś zakłada gaz do takiego samochodu to znaczy, że jeździ bardzo dużo. Fakt ten odstrasza potem późniejszych kupujących, tym bardziej, że przeciętny klient będzie jeździł tym samochodem mało i nie jest mu potrzebna instalacja gazowa.

Inną sytuacją, w której gaz prawie zawsze zmniejsza wartość pojazdu to samochody sportowe. Nawet ta sama instalacja przy takim samym silniku może różnie wpływać na postrzeganie przez potencjalnego kupującego. Na przykład gaz w BMW serii 6 z widlastą V8 zostanie odebrany negatywnie podczas gdy w serii 7 z takim samym silnikiem pozytywnie.

Kiedy instalacja LPG zwiększa wartość samochodu?

W przypadku samochodów z dużymi silnikami, zużywającymi ponad 10 litrów benzyny na 100 km montaż instalacji gazowej z pewnością może zwiększyć ich wartość dla potencjalnego kupującego. Szczególnie jeśli mowa o samochodzie za 20 – 30 tysięcy złotych. Praktycznie zawsze podczas zakupu tego typu pojazdu instalacja gazowa jest atutem. Ważne jednak by instalacja ta była założona w sposób poprawny oraz aby samochód jeździł poprawnie na gazie.

Z punktu widzenia kupującego

Zdarza się, że kupujący kupuje „auto z gazem” i po odwiedzinach w specjalistycznym warsztacie czeka na niego zła wiadomość: cała instalacja gazowa nadaje się do wymiany. Komponenty takie jak wtryskiwacze gazowe i reduktor są źle dobrane albo zwyczajnie zużyte – zdaniem właściciela firmy instalacje gazowe Warszawa. To dlatego tak wiele osób boi się gazu w używanym samochodzie i tylko w nielicznych przypadkach instalacja gazowa wpływa pozytywnie na wycenę samochodu podczas jego odsprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 29 = 30